Galerie legend 2011

galerie-legend-2011 galerie-legend-2012 galerie-legend-2013 galerie-legend-2014galerie-legend-2015

 

OLYMPIC

olympic-2Nejstarší a nejdéle existující česká rocková skupina vznikla již roku 1963 prolnutím sestav kapel KARKULKA a BIG-BEAT QUINTET a ještě téhož roku debutovala komponovaným pásmem „Ondráš podotýká…“, během nějž však pouze doprovázela početný zástup zpěváků a zpěvaček. Po jejich odchodu a výrazném ovlivnění beatlemánií vzniklo historicky vůbec první české beatové album „Želva“, které stejně jako následný „Pták Rosomák“ zaujalo svou písňovou hravostí a svěžestí a položilo základ české bigbítové písně.

Přestože se soubor během 70. let zabořil do hlubokého popového marastu, s nástupem 80. let chytil druhý dech, realizoval ceněnou tematickou trilogii „Prázdniny na Zemi“, „Ulice“ a „Laboratoř“ a jeho popularita kulminovala vyprodanými Lucernami či ziskem tří Zlatých slavíků. Po téměř metalovém přitvrzení na albu „Když ti svítí zelená“ a krátkém odmlčení přišel úspěšný návrat s albem „Dávno“ a zisk dalších tří Slavíků.

Kapela za celou svou kariéru prodala přes 3 milióny nosičů, přičemž spočítáme-li všechna vydaná alba, singly, živáky, výběry, reedice, videa, knihy a zpěvníky, dojdeme přibližně k počtu 200 veškerých titulů, což je cifra, která v české rockové historii nemá obdoby.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Dej mi víc své lásky“, „Snad jsem to zavinil já“, „Želva“, „Vzpomínka plíživá“, „Nebezpečná postava“, „Dědečkův duch“, „Psychiatrický prášek“, „Krásná neznámá“, „Pták Rosomák“, „Kufr“, „Dynamit“, „Otázky“, „Bon soir mademoiselle Paris“, „Agáta“, „Únos“, „Slzy tvý mámy“, „Taky jsem se narodil bos“, „Osmý den“, „Vlak co nikde nestaví“, „Okno mé lásky“, „Já“, „Jasná zpráva“, „Nikdo nejsme akorát“, „Je to tvá vina“, „Kanagom“, „Jako zamlada“, „Jako tele na vrata“, „Proč zrovna ty“, „Když ti svítí zelená“, „Stejskání“, „Dávno“, „Jednou“, „Ajajajaj“ a mnohé další.

Vůdčí osobou kapely je zpěvák, kytarista, skladatel a v posledních letech také textař Petr Janda, dále zde působili či dodnes působí například zpěváci Pavel Bobek, Miki Volek a Jiří Korn, kytarista Ladislav Klein, baskytaristé Pavel Chrastina a Milan Broum, klávesisté Miroslav Berka a Jiří Valenta či bubeníci František Ringo Čech, Jan Antonín Pacák, Petr Hejduk a Milan Peroutka.

ARAKAIN

arakain-2Skupina po svém vzniku v roce 1982 se stala nejvýraznějším průkopníkem českého metalu a na přelomu 80. a 90. let prožila mimořádně úspěšné thrashmetalové období, které završila vrcholná alba „Thrash The Trash“ a „Schizofrenie“.

Následné počiny „Black Jack“ a „Salto Mortale“ sice přinesly částečné zvolnění, zejména alba „Apage Satanas“ a „Farao“ však potvrdila trvale vysoký instrumentální a repertoárový standard, jakým se po tak dlouhou dobu nemůže chlubit žádná jiná česká metalová formace.

Přestože kapela v novém století prošla dvojí pěveckou obměnou, nejenže nadále přichází s novou tvorbou, ale také prokazuje výrazný koncertní potenciál, mimo jiné dokreslený také společnými vystoupeními se symfonickým orchestrem.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Metalománie“, „Nesmíš to vzdát“, „Ztráty a nálezy“, „Gladiátor“, „Proč?“, „Amadeus“, „Ku-Klux-Klan“, „Thrash The Trash“, „Šeherezád“, „Kamennej anděl“, „Gilotina“, „Zapomeň“, „Kolonie termitů“, „Zase spíš v noci sama“, „Marilyn“, „Slečna Závist“, „Adrian“, „A zvony zvoní“, „Kyborg“, „Apage Satanas“, „Magor“, „Prázdnej kout“, „Strom života“, „Vir“, „Ďábelská hra“, „Paganini“, „Marat“ a mnohé další.

Kapelu tvořili či stále tvoří zpěváci Aleš Brichta, Petr Kolář a Honza Toužimský, kytaristé Jiří Urban a Mirek Mach, baskytarista Zdeněk Kub, bubeníci Karel Jenčík, Marek Žežulka, Lukáš „Doxa“ Doksanský a mnoho dalších. Jako host zde v 80. letech zpívala rovněž Lucie Bílá, kteréžto její působení bývá připomínáno hlavně při výročních koncertech či turné.

VISACÍ ZÁMEK

visaci-2Skupina po svém vzniku v roce 1982 relativně unikla režimnímu tažení proti nové vlně a již v únoru 1984 odehrála slavný koncert na pražském Žofíně.

Přestože koketovala i s prvky reggae, metalu a dalších stylů, během 80. let se vypracovala do pozice nejznámější formace českého punku, vydala vůbec první tuzemský punkový singl a především svými porevolučními alby shrnula svou slavnou předchozí éru.

Pro spoustu posluchačů se kapela stala vstupní branou do punkové scény, do níž vnesla značnou porci nadhledu, zajišťující dodnes velkou popularitu.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Traktor“, „Cigára“, „Stánek“, „Vlasta“, „Domovnice“, „Stromeček“, „Dopravní značky“, „Kanárek“, „Kapela“, „Mahulena“, „Neumětel kovový“, „Čekání“, „Všechno má svůj čas“, „Peprmint bourbon“, „Telč“, „Známka punku“ a mnohé další.

Kapelu tvoří zpěvák Jan Haubert, kytaristé Michal Pixa a Ivan Rut, baskytarista Vladimír Šťástka a bubeník Jiří Pátek, přičemž v této sestavě hraje již od svých prvopočátků, což nejen v tuzemských poměrech představuje naprostý unikát.