Galerie legend 2012

galerie-legend-2011 galerie-legend-2012 galerie-legend-2013 galerie-legend-2014galerie-legend-2015

 

PRAŽSKÝ VÝBĚR

prazsky-vyber-2Skupina vznikla v polovině 70. let, ve své rané fázi se však věnovala jazzrocku. Počátkem 80. let se vytvořila nová sestava, která osobitým, instrumentálně precizním a značně progresivním způsobem akceptovala takzvanou novou vlnu. Soubor si však svou extravagancí získal nejen značnou popularitu, ale také pozornost z vyšších míst. Poté, co komunistický týdeník Tribuna zveřejnil nechvalně proslulý likvidační článek „Nová vlna se starým obsahem“, kapelu postihl několikaletý zákaz, takže „Straka v hrsti“, často považovaná za vůbec nejlepší album české rockové historie, se dočkala vydání až po letech.

Roku 1986 se skupina mohla vrátit pod zkráceným názvem VÝBĚR, pod nímž připravil další velmi úspěšnou desku, kterou později následoval film „Pražákům, těm je hej“ a následně i velkolepý koncert k odchodu sovětských vojsk. Další roky charakterizovaly opakované, a to zejména koncertní návraty, ale i silně se prohlubující osobní spory mezi hlavními protagonisty, které roku 2006 vyvrcholily jejich rozchodem. Jedna z rozešlých stran pokračovala v obměněné a poněkud vlažně přijaté sestavě nazvané PRAŽSKÝ VÝBĚR II, přesto se později znovu sešla klasická sestava.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Olda je přítel můj“, „Komu se nelení, tomu se ženění (Haťa paťa)“, „Pražákům je hej“, „Hrabě X“, „Na václavskym Václaváku“, „S.O.S.“, „Zubatá“, „Proč jen já“, „Tatrman“, „Člověk bez talentu“, „Sbal si to svý ráno“, „Hrály dudy“, „Chvastoun“, „Snaživec“, „Tož vem to ďas“, „Melem, nemelem, všechno semelem“ a mnohé další.

Ústředními postavami souboru jsou zpěvák a klávesista Michael Kocáb, kytarista Michal Pavlíček, baskytarista Vilém Čok a bubeníci Jiří Hrubeš a Klaudius Kryšpín.

MASTER’S HAMMER

masters-hamm-2Skupina vznikla v roce 1987 a již na svých demosnímcích se jako jedna z tuzemsky prvních zaměřila na mystický okultní black metal. Začátkem 90. let vyšla velmi úspěšná alba „Ritual“ a „Jilemnický okultista“, která, ač šířená výhradně v češtině, zaznamenala velký mezinárodní ohlas. Soubor dosáhl v metalovém prostředí výrazně kultovního postavení, na čemž nic nezměnily ani experimentálně pojaté „Šlágry“ a následný konec činnosti.

Po dlouhých 14 letech mlčení, jež zpestřily 2 albové pocty v podání jiných kapel, nastal roku 2009 čas velmi překvapivého návratu v podobě alba „Mantras“, na které následně navázalo Andělem oceněné album „Vracejte konve na místo“. Nová alba a singly potvrzují pozici skupiny, která ačkoli hudebně stále čerpá z blackmetalových kořenů, především v textech oslňuje výrazným nadhledem a sebeironií.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Jáma pekel“, „Černá svatozář“, „Zapálili jsme Onen svět“, „Géniové…“, „Pád modly“, „Mezi kopci cesta je klikatá…“, „Můj hejtmane…“, „Já mizérií osudu jsem pronásledován…“, „Až já budu…“, „Nordfrostkrampfland“, „Šumava“, „Vracejte konve na místo“, „Pod vrstvou prachu“, „Panuška“, „Špacírka“ a mnohé další.

Mezi ústřední postavy souboru, který po svém návratu vůbec nekoncertuje, v podstatě neexistuje, ale přesto vydává nové nahrávky, patří hlavně zpěvák a kytarista František Štorm a kytarista Necrocock, zatímco ostatní hudebníci se studiově spíše střídají.

INSANIA & SKIMMED

insania-2Skupina vznikla v roce 1987 a svým prvním demosnímkem, pohybujícím se na rozhraní extrémního metalu a hardcoru, si vysloužila nejen pověst nejrychlejší tuzemské kapely, ale také pozornost orgánů StB, která tehdejším studentům doporučila ukončit činnost. Vrcholem několikaleté fáze pod krycím názvem SKIMMED bylo album „New Insanity“, často označované za první nezávislou desku u nás.

Návrat pod původním názvem přinesl hudební zvolnění a posun směrem k přírodní a později astrální tematice, stejně jako celou řadu vysoce respektovaných alb, například „Crossfade“, „Virtu-ritual“, „Trans-Mystic Anarchy“ nebo Andělem oceněný „Rock’n’Freud“. Kapela, jejíž velkou předností byly vždy mimořádně kvalitní texty, v nichž postupně přešla od převažující angličtiny k výhradní češtině, na zatím posledních deskách „Kult hyeny“ a „Zapal dům poraž strom…“ poznala, že „přišel čas, kdy je třeba zvýšit hlas“.

Mezi nejznámější písně souboru patří „U.R. Dead“, „Zimní varování“, „Věř nám“, „Snigger“, „Máj“, „Zabuším na bránu pekelnou“, „Je mrtvá“, „Večer kdy Freud zpíval basem“, „Volný radikál“, „Pověsíme celebrity“, „Božská komedie“, „Nejsvětější trojice“ a mnohé další.

Ústředními postavami souboru jsou zpěvák a kytarista Poly, baskytarista Klíma a bubeník Black Drum.