Galerie legend 2013

galerie-legend-2011 galerie-legend-2012 galerie-legend-2013 galerie-legend-2014galerie-legend-2015

 

BLUE EFFECT

blue-eff-2ablue-eff-3Skupina, jejímž klíčovým členem vždy byl a nadále je kytarista a skladatel Radim Hladík, vznikla v roce 1968 pod názvem SPECIAL BLUE EFFECT, ten ale brzy zkrátila do jeho klasické podoby. Zatímco ve své prvotní fázi se zpěvákem Vladimírem Mišíkem zapadla do tehdejší bigbítové generace, později nastal příklon k mnohem náročnějšímu projevu, včetně výrazné spolupráce s JAZZ Q a Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu. Mezitím se objevil zpívající klávesista Lešek Semelka, jehož potom na pár sezón vystřídal Oldřich Veselý, přičemž nastalo i období takzvané federální sestavy.

Artrockový soubor byl po celá sedmdesátá léta považován za vrchol domácí rockové hudby, přestože nahrávky pod vlivem politických okolností mohly vycházet jen pod vynucenými názvy MODRÝ EFEKT nebo dokonce M.EFEKT. Neustálé personální proměny gradovaly v průběhu osmdesátých let. Složení s Oldřichem Kellnerem nedosáhlo původního věhlasu, následně zemřel bubeník Vlado Čech a sestava tvořená Lubošem Pospíšilem a Davidem Kollerem byla pouze krátkou epizodou, která předznamenala brzce porevoluční konec činnosti a tedy zmizení z hudební scény.

Dlouhé období spíše jednorázových a krátkodechých návratů bylo ukončeno až v roce 2004, kdy se na scéně objevila omlazená sestava se zpěvákem Honzou Křížkem.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Slunečný hrob“, „Čajovna“ nebo „Ej, padá, padá rosenka“.

HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY

hrdinove-2Přestože existovali jen něco málo přes tři roky, od podzimu 1985 do konce roku 1988, již ve své době byli a mnohými jsou dodnes považováni za nejlepší českou punkovou kapelu všech dob. Tři nebývale syrové demonahrávky, které v oněch letech Petr Štěpán, Pavel Štěpán a Leoš Kostelecký pořídili, jsou nejen velkou zásobárnou žánrových hitů, ale zejména tím asi vůbec nejzásadnějším, co v této stylové oblasti a v oné době u nás vzniklo. Politická situace bránila oficiálnímu vydání, veškeré později šířené tituly však chvályhodně čerpají pouze z oněch původních nahrávek, jež sice trpí špatným zvukem, přesto naprosto nepřekonatelným způsobem odrážejí syrovou atmosféru své doby.

Mezi nejznámější písně souboru patří „To svět se posral“, „Punk a pogo“, „Bombardéry“, „Do boje!“, „Tanky“, „Jen počkej, zajíci!“ či „Dům na demolici“.

Již za dobu existence souboru vzniklo i něco málo nahrávek v duchu takzvaně hororového punku, což se stalo předzvěstí následného vzniku goticky rockového XIII. STOLETÍ.

XIII. STOLETÍ

14-stoleti-2Na troskách punkových H.N.F. se v roce 1990 rozjel soubor, jehož hlavní osobností se stal Petr Štěpán, a který se stal nejen průkopníkem, ale jednoznačně vrcholným představitelem tuzemského gotického rocku. Přestože kapele bývá vyčítána značná nepůvodnost, dokázala tento žánr přiblížit nejen obecně stravitelnou a výrazně atmosférickou i melodickou formou, ale současně v hudebně pestrém rozsahu od svižných kytarovek po majestátně monumentální opusy, od metalové tvrdosti po jemné klavírní balady a od symfonických náznaků po elektronické experimenty. Specifickým rysem byla skutečnost, že vedle oficiálních nahrávek vyšlo také několik kazet s bočními projekty.

S příchodem roku 2002 formace sice ukončila činnost, později ovšem navázala dalšími novými počiny i zvýšenou popularitou v Polsku. Byť již asi nemá sílu přicházet s něčím mimořádným, nadále zůstává u nás téměř ojedinělým a nedosažitelným představitelem svého žánru.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Justýna“, „Bytosti“, cover „Karneval“, „Ten starý dům se rozpadá“, „Nosferatu Is Dead“, „Elizabeth“, „Fatherland“, „Vendetta“, „Katakomby“ a mnohé další.