Galerie legend 2014

galerie-legend-2011 galerie-legend-2012 galerie-legend-2013 galerie-legend-2014galerie-legend-2015

 

CITRON

citron-2Soubor s názvem CITRÓN vznikl již roku 1976 coby doprovodná kapela Aleše Ulma, brzy se však osamostatnil, vydal několik bluesrockových singlů a nakonec i první album, které ovšem vyšlo pouze v exportní anglické verzi „Tropic Of Cancer“.

Roku 1982 se začala formovat nová sestava, která se po hardrockovém přitvrzení počala čím dál zřetelněji orientovat na heavy metal a ten dokázala prosadit na desky. Druhá polovina 80. let přinesla vrcholné počiny souboru, tedy vůbec první české heavymetalové album „Plni energie“ a téměř tematicky pojatý „Radegast“, ale také četné zahraniční koncerty a obrovský nárůst popularity, potvrzený vítězstvím v anketě Zlatý slavík.

Přestože soubor spolupracoval s tehdy úspěšnou zpěvačkou Tanjou, v období kolem revoluce prodělal četné personální neshody a změny, včetně rychlého střídání několika zpěváků či rozpadu tehdejší a epizodního působení nové sestavy, s čímž souvisejí také slabší alba a výrazný pokles popularity. Zajímavé je, že každá z dosavadních 5 vydaných desek byla nazpívaná někým úplně jiným, včetně nevydané verze dokonce 6 různými zpěváky.

Roku 1994 se obnovila hojně koncertující klasická sestava, která vzpomínkovými alby připomněla své nejslavnější nahrávky. Přestože po 18 letech od předchozího došlo i na zbrusu nové album, reediční a koncertní projekty posledních let svědčí o tom, že pánové těží především ze své slavné minulosti.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Tvých sedmnáct“, „Až se vrátí rokenrol“, „Revizor“, „Vezmi si mě jako dárek“, „Ocelové srdce“, „Rock, rock, rock“, „Vzpomínky“, „Zahradní slavnost“, „Už couvám“, „Kráska a Radegast“, „Radegast“, „Zase dál“, „Hon na bluda“, „Už zase mi scházíš“, „Valašský rok“, „Uragán“, „Svět patří nám“, „Bigbítový pánbů“ a mnohé další.

Klíčovou postavou je bubeník a mediální podnikatel Radim Pařízek, výraznými členy byli nebo jsou také zpěváci Vladimír Kubala, Stanislav Hranický, Ladislav Křížek a Fany Michalík, kytaristé Jaroslav Bartoň a Jindřich Kvita a baskytaristé Petr Michalík a Václav Vlasák.

KRABATHOR

krabathor-2Přestože kořeny souboru jsou ještě staršího data, výraznějším způsobem a pod názvem KRABATOR začal fungovat v roce 1986. Několika vydanými demosnímky se zařadil mezi přední průkopníky extrémního metalu u nás, nadějný rozjezd však utlumila vojenská služba.

Po návratu v roce 1990, malé úpravě názvu a přechodu z češtiny na angličtinu vykrystalizovalo vůdčí duo, které tvořili kytarista a zpěvák Christopher a baskytarista a zpěvák Bruno. Se svými spoluhráči nahráli vůbec první tuzemské deathmetalové album „Only Our Death Is Welcome…“, na nějž později navázal „Cool Mortification“.

Skupina si okamžitě získala pověst vrcholného českého představitele svého žánru, během 90. let však značně narůstal také její zahraniční věhlas. Vedle mnoha koncertů či turné po celém světě jej potvrdila nesmírně brutální, globálně distribuovaná a vysoce respektovaná alba „Lies“ a „Orthodox“. Osobní neshody obou hlavních person si však roku 1999 vyžádaly jejich rozchod. Sestavu sice záhy doplnil slovutný deathmetalový veterán Paul Speckmann z amerických MASTER, její popularita však poklesla a roku 2003 vystoupila naposledy.

Mezi nejznámější skladby souboru patří „Imperátor“, „Apocrypha“, „Eternal“, „Pacifistic Death“, „Faces Under The Ice“, „In The Blazing River“, „The Truth About Lies“, „Unnecessarity“, „Rebirth Of Blasphemy“, „Orthodox“, „Liquid“ a mnohé další.

Přestože kapela již mnoho let neexistuje, roku 2014 na festivalu Brutal Assault odehrála vzpomínkový koncert.

NAŠROT

nasrot-2Skupina vznikla v roce 1988 a v prvních letech ji charakterizoval velmi rychlý, úderný a syrový hardcore punk, vzhledem k hospodské tematice často označovaný jako pub core a zvěčněný především na albu „Destructive Tour“.

Následný „Braininvestigator“ však přinesl citelný posun směrem k modernějšímu crossoveru, kombinujícímu vyspěleji znějící hardcore s prvky funky a rapu, což nejpozději na albu „The Mirorr & The Mask“ doplnily také prvky etnické hudby. Během poslední dekády však činnost „naší nejlepší neperspektivní kapely“ trochu povadla.

Mezi nejznámější písně souboru patří „Našrot“, „Hodnej kluk“, „Sexy Story“, „Hnijící královna“, „21 Reasons Why White Men Dont Sing Rap“, „Bastard“, „I Killed My Little Pony“, „Flashbacks“, „Life Is Elsewhere“, „Going To Shamballah“, „Bloody Oil“ a mnohé další.