Galerie legend 2015

galerie-legend-2011 galerie-legend-2012 galerie-legend-2013 galerie-legend-2014galerie-legend-2015

 

STROMBOLI

stromboli2Zatímco PRAŽSKÝ VÝBĚR se kolem poloviny 80. let potýkal se zákazem činnosti, jeho fenomenální kytarista Michal Pavlíček dal vzniknout souboru, který naplno rozkvetl v momentě, kdy jej doplnila zpěvačka Bára Basiková. Roku 1986 bylo dokončeno napůl koncertní a napůl studiové dvojalbum, které nabídlo celou řadu dodnes slavných kompozic, v nichž se prolnula artrockově náročná hudba, instrumentální perfekce, jedinečný hlas zpěvačky a místy i Morgensternovy zhudebněné básně.

Rok 1989 přinesl anglicky zpívané album „Shutdown“, které místy znovu obsahuje výrazné momenty, jeho dopad však utlumily aktuální společenské proměny. Další roky charakterizovaly jen velmi občasné koncertní návraty, když ten zatím nejčerstvější byl doplněn také o zbrusu nové album „Fiat Lux“.

Mezi nejznámější skladby souboru patří „Stromboli“, „Carmen“, „Villa Ada“, „Veliké lalulá“, „Košilela“, „Ivanhoe“, „Ó hory, ó hory“, „Okolo ohňů“, „Sandonorico“, „Back In The Castle“ a mnohé další.

Dalšími výraznými členy souboru byli či jsou baskytaristé Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jiří Veselý, klávesistka Vendula Kašpárková a bubeník Klaudius Kryšpín.

PLEXIS

plexis2Skupina vznikla v roce 1984 pod názvem PLEXIS PM a rychle se zařadila mezi nejvýraznější protagonisty českého punku, po dvou letech četných problémů s policií však nastal rozpad. Roku 1988 přišel návrat pod zkráceným názvem, kdy dosavadní punk se prolnul s novými vlivy, které potvrdilo i úspěšné album „Půlnoční rebel“. Další desky nabídly směs street rocku, psychedelie a dalších žánrů, ale žel také náklonnost k drogám, zatímco někdejší punková přímočarost ustoupila do pozadí, mnoho původních příznivců skupinu odvrhlo a ta se odmlčela.

Po několikaleté pauze se soubor vrátil a nahrál další dvě alba, jež byla návratem k melodickému punk rocku, jenže ani toto období nemělo dlouhého trvání. Další roky přinesly různě se střídající období hraní i nečinnosti a naopak jen minimum nových nahrávek.

Mezi nejznámější skladby souboru patří „Sid Vicious“, „Calambre“, „Půlnoční rebel“, „Ona neví o co jde“, „Televize“, „Svět jsou bary“, „To se stává“, „To“, „Už mi to kroutí nohy“ a mnohé další.

Hlavním protagonistou souboru je zpěvák a baskytarista Petr „Sid“ Hošek, k dalším významným členům patřili či stále patří kytaristé Johny Chaos a Dušan Lébl či bubeníci Áda Vitáček a Martin Švec.

DEBUSTROL

debustrol2Skupina vznikla v roce 1986 a dnes již legendárním demosnímkem „Vyznání smrti“, uvozeným proslulým výkřikem „Tak si všichni userte, je tady DEBUSTROL!“, se roku 1988 zařadila mezi nejvýraznější tuzemské průkopníky thrash metalu. Po vojenské pauze tuto pozici potvrdil nejen dvojí triumf v anketě Černá vrána, ale především prodejně velmi úspěšné album „Neuropatolog“, na které navázal vyspělejší „Svět co zatočí s tebou“.

Pozdější léta sice přinesla i některá odlišněji a rozpačitěji přijaté nahrávky, ale minimálně alba jako „Vyhlazení“, „Apokalismus“ či „Přerushit“ potvrdila pozici kapely, která je stále schopna zaujmout hudební rychlostí a tvrdostí, textařskou syrovostí i koncertním nasazením.

Mezi nejznámější skladby souboru patří „Vyznání smrti“, „Příchod zla“, „Antikrist“, „Protest“, „Údolí Hádu“, „Krvavá práce“, „Svět co zatočí s tebou“, „Ve stínu zákona“, „Vyhlazení“, „Papež vrah“, „Buď hnusnej jako Bůh“, „Yugoslavia“, „Umučená“, „Nenávist“, „Přerushit“, „Masoterian“, „Trendshit“, „Rwanda“ a mnohé další.

Hlavními členy souboru byli či jsou zpěvák a kytarista Kolinss, další kytarista Trifid, baskytaristé Cizák a Zed či bubeníci Melmus, Reisich, Herr Miler a Skull II.